Fatih Sultan Mehmet Gemileri Karadan Götürmedi

Tüm Yalanlara Son
Dünya halkları devletlerinin tarih boyunca oluşturduğu RESMİ TARİH leri gerçek olarak kabul etmişlerdir. Ancak Aydınlanmanın Birincil kuralının tüm ağırlığıyla hissedildiği bu günlerde resmi gerçekler değil Tek Gerçek geçerli olmaya başlayacaktır.
Resmi tarih çeşitli kurgular yaparak Tek Gerçeği kendi yararına ve çıkarına göre biçimlendirmiştir. Kahramanlık destanları yaratarak halkına yalan söylemiş, boş bir gurur, bir tarihi hayal yaratmıştır.
Fatih Sultan Mehmet Gemileri Karadan Götürmedi
O günlerde bu kuşatmaya bizzat tanık olanlar; Osmanlıların Rumelihisarı’nın inşaatının ardından denizden 4 İtalyan mili içerideki korulukta 30 beylik gemi yaptıklarını, daha sonra da bunları Haliç’e indirdiklerini belirtmiştir.istanbulun-fethiLİEAyrıca İstanbul’un fethinden bir-iki yüzyıl sonra eserlerini yazmış olan Mehmed bin Mehmed, Evliya Çelebi, Müneccimbaşı gibi bazı yazarlar da, gemilerin Okmeydanı’nda inşa edilip, karadan çekilerek denize indirildiğini söylerler. Bu görüş Resmi Tarihin bize yutturmaya çalıştığından çok daha gerçekçidir.
Bu konudaki bir diğer mesele de Osmanlı donanmasındaki gemilerin büyüklüğü ve sayısı ile ilgilidir. Haliç’e indirilen gemilerin sayısı hakkında kaynaklarda bir tutarlılık yoktur. Türk ve yabancı tarihçiler 30 ile 70 arasında değişen sayılarda geminin Haliç’e indirildiğini belirtirler. Burada üzerinde durulması gereken bir nokta da şudur:  Gerek Haliç’e indirilen, gerekse Osmanlı donanmasındaki diğer gemilerin çok büyük olmadığı gerçeği. Kaynaklar İstanbul kuşatmasına, Osmanlı donanmasının 145 ile 300 arasında değişen sayıda gemiyle katıldığını belirtiler. Bu kadar çok sayıdaki gemi 20 Nisan’da Yenikapı önlerinde meydana gelen deniz savaşında üç Ceneviz ve bir Bizans gemisini durdurmayı başaramamış ve bunlar Haliç’e girmişlerdir. İstanbul düştüğünde de Haliç’te bulunan Bizans ve Latinlere ait gemilerin çoğu şehirden kaçmaya muvaffak olmuştur. Bu iki hadise dikkatle incelenirse Fatih devrinde donanmanın ağırlıklı olarak asker ve iaşe naklini sağladığı anlaşılır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s