Adem ile Havva Masalı

Gözümüzün önünde duran ama her nasılsa göremediğimiz ve anlayamadığımız bir konudur farlılıklarımız. Durmadan ve yüzyıllar boyu yıkanan beyinlerimizin içinde işlevsel hücrelerimiz sümüğe dönüşmüş, yıkanmaktan aşınmış kafatasımıza yapışmış kopmamaya çalışmaktadır.
Dünyamızda sarı ırk, beyaz ırk, esmer, siyah ve kızıl ırk bulunmaktadır. Bunlar da kendi aralarında pek çok farklı kola ayrılır. Genetik özellikleri, kemik yapıları, boyları hep farklıdır. Düzgün düşünebilen bir insanın tüm bu farklılıklara bakarak çıkartabileceği sonuç ne olabilir? Hangi açıklamayı yaparsa yapsın yada yapalım kalkıp da tüm bu farklı insanlar aynı anadan babadan doğdu demek zır delilik olur. Açıklanamayan karşısında insanın kendisine ilk sunulan seçeneğe sarılması onun zaafı ve acizliğinden başka bir şey değildir. Sara krizi geçiren birine içine şeytani ya da kötü ruhlar girmiş demek gibidir bu.

ademhavva

Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler hepimizin adem ve havanın çocukları olduğumuzu söylüyorlar, kitapta da böyle yazıyor. Farklı ırklar konusunda biraz sıkıştırdınız mı hava şartlarından, iklim değişikliklerinden, atmosfer basıncından, yer çekiminden, osoruğun havada yağmura dönüşmesinden derler. Bu kadar bilimsel olabiliyorlar yani. Aslında bir nevi evrim teorisini kabul ediyorlar. Öte yandan Tübitak Evrimle ilgili eserleri ve çalışmaları literatüründen çıkarıyor. Neden zenciler var deyince de Afrika’da yüzyıllarca yaşaya yaşaya kararmışlardır güneşin sıcağından diyorlar. Adem ve Havva dan sonra milyonlarca yıl geçmiş olsa bile ki değil, insanoğlu yine de bu şekilde evrilemez. Temel özellikler bu kadar değişemez.

biz01

Tabi ki Sarı ırk Sarı Galaksiden gelip dünyaya yerleşmiştir. Diğerleri de öyle başka başka yerlerden. Bu düşünceyi kabul etmek öylesine ferahlatıcı, aydınlatıcı ve huzur vericidir ki…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s