Sultanahmet Canlıbomba Terörizm

Şimdi üstüne bir de çalışma izni, para, destek. Niye, sırf bu herifler kendilerini patlatmasınlar diye. İyi de sen taa en baştan bunları niye içeri aldın ki? Hee ayıp olurdu, dünya gözünde küçük düşerdik. Ama sen dünyanın gözü üzerindeyken pek çok cesurca eyleme girişiyorsun kendince. Almasaydın zamanında kim ne diyecekti ki sana; biz bunları bırakırsak oralara da gelirler diyecektiniz sadece.

Sen tut virüsleri kıçımızın içine kadar sok, sonra da aşı yaparız geçer diye bekle. Evet bu insanlar çaresiz ve perişan durumdalar ama onların çaresizlikleri bu iç savaş ortaya çıktığında başlamadı. Onların maalesef cumhuriyet, demokrasi, hür demokratik bir birey olma konusunda, özgürlükler konusunda zaten bir bilgi ve deneyimi yok. Tarih boyunca; siz şusunuz, busunuz denilmiş. Bireysel özgürlükleri için, her bir tanesi için, nasıl da tek tek savaşılması gerektiği, bunların ne kadar kıymetli değerler olduğu konusunda bir bilgileri yok. Bizler gibi demokrasi için savaşmadılar yani.

Bunları bu insanları küçük görmek ya da aşağılamak adına söylemiyorum.

Kimisi çağ atlamanın duble yollar yapmak, köprüler yada havaalanları yapmak olduğunu zanneder. Oysa çağ atlmak halkının bilincini ve idrakını geliştirmek ve ufkunu açmak demektir. Tersine 50 yıl geriye gittik diyebilmek için kültürün noksanlaşması yeterlidir. Bu durumda Suriyeli (artık resmen böyle bir ülke de yok aslında) göçmenlerin bizlerden en az 50 yıl geride olduğunu söylemek; onların kafa yapısına yönelik bir eleştiridir.

Şimdi bu gariban insanlardan pek çoğu kolayca canlı bomba olma seçeneğini tercih edebilecekken hökümetimiz kendilerini para ile bu fikiren uzaklaştırabileceklerini sanmaktalar.

Kimliksizlik ve amaçsızlığın nere vatanaşı olura olsun herkes için potansiyel bir tehlikesi vardır. Kendilerini bulmak için kapılacakları akımların sonucunda yapabilecekleri vahimdir.

Mültecilerin toplumumuzdan AB fonu parasıyla tecrit edilmesi ve en az iki yıl insanı eğitimden geçirilmeleri gerekir; bu eğitim öncellikle onlara bir kimlik ve amaç kazandıracaktır. Buna herkes katılır; kültür alışverişi yapılır ve ortak bilinç geliştirildikten sonra tüm bu insanlar örnek vatandaşlar olarak topluma katılabilirler ve biz de gayet rahat gidip bir suriye lokantasında “tabbule” ve diğer geleneksel arap mutfağından zevk alabiliriz….

Ama hiç böyle olacakmış gibi gözükmüyor. İstanbul’un göbeğinde turizmimiz patlatılıyor; dünyayla bağlarımız zedeleniyor; en fecisi insanlar ölüyor. Ve o attığınız sıfırlar paramızdan, aslında her gün tek tek geri geliyor. Tüm medya gücünüzle saklamaya çalıştığınız çöküntü artık her yerde hissediliyor.

Toprak titriyor sanki ayaklarımın altında öfkesinden, yer gök çıldırıyor artık bu vehametten. Türkleri de Kürtleri de, şimdi Almanları hep siz öldürüyorsunuz aslında. Çaresizliğiniz karşısında halklar ölüyor güzel ülkemde. Terör de sizsiniz, teröristte…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s