Ölüm-süzlük

Ölüm yaşamımızın sürekli bir parçasıdır; ölümle yaşamın iç içe olduğu gerçeği bu hükümet sayesinde artık çok daha kolay anlaşılabiliyor gündelik hayatımızda; sokaklarda yürüyüp bombalarla patlarken. Ölmekten kormayanlarla, ölmek için bir neden arayanlar, kendilerine öteki dünyada vaadedilmiş zenginlikler uğruna birbirlerini öldürüyorlar en çirkin şekillere girip.

Oysa ölmek kendi başına çetrefilli bir iştir; ölüm hakkında hiçbir fikirleri olmayan insansı canavarların ölüm saçması ne kadar acınası bir durumdur. Belki de bu yüzden, bir bomba tarafından parçalanmadan, yada kelleniz uçurulmadan, dahası bir araba kazasında yanıp tutuşmadan huzur içinde ölmek artık nisbeten lüks sayılmaktadır. Kadim zamanlarda huzur içinde, tüm sevdikleri etrafında sevgi dolu son birkaç söz, birer nasihat daha söyleyerek gitmek daha kolaydı.

Daha da eskilere gidersek ölümü anlamak için bu konudaki en başarılı rehber “Tibet’in Ölüler Kitabı” olacaktır. Burada kısaca bir kişinin ölümünden sonra karşılaşacağı zorluklar anlatılmakta; 40 gün ve 40 gece dönüşümlü olarak budist rahipler ölünün kulaklarına dualar okurlar; ve ruhunun geçiş sürecini kolayca tamamlaması için ve bazı büyük tehlikelere kapılmaması için nasihatler verirler. Anadolu geleneğinde de 40’ı çıkması ve 40 gün süreli ritüellerin yaygın olması pek şaşırtıcı değildir. Biraz daha derine indiğimizde pek çok kültürde, bunların agnostik yansımalarında bu sayı ile karşılaşmaktayız. Aynı şekilde ruhun sadece bedenden ayrılması sürecinde değil, ruhun bedene giriş ve yerleşme sürecinde de yine 40 sayısı vardır (lohusalık dönemi). Ruhun bedene girişi ve dünyaya gelişi ile herşey gözlerimizin önünde cereyan ederken “gitme süreci” ya da ölüm ve sonrasıyla ilgili fazla bir şey bilmiyoruz. Yaşamın kesintiye uğraması ve son nefesin verilmesi, doktorun yeni doğan bebeğin poposuna şaplağı yapıştırmasıyla başlayan ilk nefesin alınmasıyla aynıdır. Akli salim için bu iki olgunun incelenmesi sadece yaşamın form değiştirdiğini ancak ölümsüzlük döngüsünde olduğu sonucunu kolayca doğurur ve doğrular.

tibet

Maddesel dünyadan ayrılan enerji formundaki salt algı için önce kendisini tekrar idrakedebilme süreci başlar. Bu süreç tehlikeli ve oldukça zordur, işte bu nedenden dolayı Tibetli rahipler ölünün başında nöbet tutup dua ederler. Salt algı elbettki şok içindedir; aynı şaplağı yedikten sonraki bebeğin çığlıklarına benzer çığlıklar atacaktır elbet. Ama sakinleştiğinde kendisine öğütlendiği gibi “yok”ları saymaya başlar, zira kendisi de bulunduğu yerde hiçbirşeyin olmadığının farkındadır: araba yok, ağaçlar, yok, su yok, deniz yok, gök yok, top, kağıt kalem, pil, sigara, bilgisayar, telefon, yatak, oda, ev, ülke, vatan yok, yok. “yok”ları saymak uzunca bir zaman alır, salt bilinç tüm olmayanları saymadan yeni gerçekliği idrakedemeyeceğini bilir. Bu 40 günün oldukça büyük bir kısmı “yok”ları saymakla geçer, tabi sıra sevdiklerini saymaya ve yok demeye geldiğinde krizler başgösterir. Ruhun bu noktada sevdiğinin peşinden dünyaya kaçma ihtimali vardır. Tüm “yok”lar sayıldıktan sonra Büyük İdrak gerçekleşir; sıra “var”ları saymaya gelmiştir sonunda ve var-olan aslında sadece sonsuz mutlaklıktır, bu öte-evrenin güzelliği bizim dünyamız üzerinde tasvir bulamaz.

Öte alemin kusursuz işleyişinin dengesi eminin ki hiç bu güne kadar bu kadar bozulmamıştır. Her saniyesinde 10 larca insanın, bilinçsiz ve hazırlıksızca ölüme koşması bu ilahi dengeyi bozmaktadır.

Lord Death Angel

Evet ölüp gideceğiz işte ama bunu anlamlı hale getirmeyi unutmayalım, kafamızda cennet, cehennem, melek, zebani, huri, yok şarap akan dereler gibi saçmasapan mevzularla gidersek 40 gün işkencelerin en beterini çekeriz ona göre…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s