Ortaköyden nereye

ortakoy01Ortaköy, 90 larda her hafta sonu ya önce Taksim’de eğlenir Ortaköy’e inerdik ya da tam tersi. Bugün yaşadıklarımıza bakınca 100.000 defa geri gitmek isteyeceğim yıllar. Doyasıya özgürlük, paramız varsa barlarında, yoksa bi iki şişe şarapla iskelesine atlayıp demlendiğimiz canım Ortaköy. Gecesi gündüzü ayrı güzel, ayrı kafa boğazın gözlerinin içine bakarken. Hem sinagogu, hem camisi, hem kilisesi vardır Ortaköy’ün, nasıl da örnektir kültürel mirasımıza zenginliğimize. Ortaköy’de İstanbul’un en iyi muezzinlerinden biri vardır. Ezan dinlemek zevktir orda, öyle bir yakışıyor ki 1 saat sonra çalan kilise çanına.

ortakoy02Flatline vardı bi kere, bizimkiler sahnede bizler pogodaydık durmadan. Aradasırada sahilde rastladığım deli Aydının ezan okunurken “yine başladı bu arap cehaleti” demesi, diyebilmesi o yıllarda. 100 bin kez tercih ederim 90ları 2016 ya. Ah be Aydın abi acaba hala hayattamısın? Duydun mu senin arap cehaletinin ne hale geldiğini, nasıl bir canavara dünüştüğünü. Paralı asker tutup katliam yapıp allahın adını çığırdığını, Reina’da nasıl bir dehşet yarattığını. Rus büyükelçisi, Beleştepe katliamı…..

Bu ülke ne zaman bu hale geldi demenin anlamı yok, başındaki “başıbozuk” zaten kandırıldık aldatıldık dedi, dedi de bunu deyince medeni bir ülkede istifa gelir arkasından. Büyükelçinin katili kendi kafasına mı sıktı?? Hayır, neden öldürdünüz ?? Neden ya ?? Medeni ülkede o katil herşekilde canlı yakalanır, yargılanır ve tüm süreç canlı yayınlanırdı. İtalya Ağca’ya öyle yapmadı mı ??
Hele hele Diyanet, o nasıl da bir haddini aşmaktır öyle ya. Kindiyanet.jpg ve düşmanlık yaratmanın dik alasını yaptınız sayın Görmez, hiçbirşey gördüğünüz bildiğiniz yok. Tüm o bütçeyle napıyorsanız artık büyük bir israf Diyanet derhal kapatılmalıdır. Suç Duyurusu zaten yapılmış ama yargı da başıbozukların elinde…

Açık beyin ameliyatı yapılıyor her birimize, anayasamız hiç olmaması gereken şekilde değiştirilmeye çalışılıyor. Pes be bu nasıl bir ortamdır sizin yarattığınız.

Noel babayı mı yumrukluyorsun? adam Anadolu toprağından, Demreli kendisi, bizimdir yani şu işi öğren artık, 2 bin senedir ettiğin yolculukta neyi kattıysan varlığına, ister yahudilerden, ister hristiyanlardan, bektaşilerden, sufilerden, dedelerden, zerdüştilerden hepsi sensindir artık. Araplara gelince onlar hep kıskandı seni, çünki İslamı evrenselleştiren senin imparatorluğundu, İslamı onlardan o kadar çok daha iyi anlayıp idrak ettin ki, adamların dinlerini ellerinden aldın gibi bişey oldu, kutsal emanetleri de, Kabe’nin kapısını da, hilafeti de aldın getirdin. Siz bizi ilk tanıştığımızda ağaçlarda sallandırmıştınız ya hani der gibi.

Anayasanızı geçiremezsiniz, bu halkın varlığına aykırıdır, ama doğru olanı yapmak için hala şansınız var, hepimizin hakkı ve şansı var ve mirasımız bize herzaman doğru yolu göstermiştir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s