Türkler ve İnternet

Türk aklının internetle buluşmasından doğan en orjinal ve yapıcı girişimler “sözlük” genel konsepti üzerine kurulmuş olan platformlardır. Ha bunu bu platformlardan herhangi birisine yakınlık yada yalakalık yapmak için söylemiyorum sadece araştırdığım kadarıyla ABD’de, İngiltere’de, Almanya’da, hatta tüm Avrupa’da yok. Fransızların herzamanki gibi anlaşılması mümkün olmayan bir çalışmaları var ama başarısız. Arap dünyasını hepten silin; zaten o alfabeyle internet dünyasında ciddi bir gelişme sağlaması mümkün değil. Haa bi de hala bazı moronlar eski yazı daha iyiydi demez mi ya.

inci

#ekşisözlük, #incisözlük, #uludağsözlük bizdeki en popülerleri. Bunların kuruluşunda, amacında, felsefesinde ne olursa olsun olayın kendi büyüklüğü karşısında pek de önemli değil. Bu sözlükler bir kere “canlı” ve Türk Dili Literatürünü inanılmaz şekilde genişletmiş ve zenginleştirmiştirler. Bir ansiklopediden, vikipedia’dan çok daha öte bir veri kaynağı, üstelik hergün gelişiyor.

ekşiTamam ciddi bir sorun var buradaki güncel konuların ve hatta genel içeriğin %62 ıvır-zıvır, geyik bir sürü mevzularla dolu. Ama bu böyle bir literatüre sadece BİZİM sahip olduğumuz gerçeğini değiştirmez. Bu platformlardaki kıymetli yazarlar, aslında toplumsal ve tamamen interaktif bir olgunun parçası olduklarını unutmamalı ve girdikleri her “entry”nin sonsuz sanal alemde, ilelebet orada duracağını bilmeli ve sorumluluğunu taşımalılar.

Bu sözlüklerin hükümet tarafından baskı altında tutulmaya çalışılması, içeriklerine müdahele etmesi oldukça aşağılık bir davranıştır. Bir kere “sanal” gerçeklikte; yada internet ortamında, insanlığın en karanlık ve şiddet dolu yönleri ortaya çıkmakta serbesttir, aynı şekilde en yaratıc ve İnsanlık Onurunu yüceltici eylemler de yine burda istediği gibi bulunabilir, bu ortamın doğası böyledir yani; daha bizim hökümetimizdekiler bu gerçeği anlayacaklar diye bekle dur. Sanal demek bu işte anla; gerçek değil yani, ben buraya “seni öldürmrk istiyorum” diye yazdığımda, sen gelip beni tutuklayamazsın; dalga geçtiğin batıda olmuyor bu, bakın bakalım bulabilecek misiniz böyle bir tane tutuklama. Bu ifade; bir şekilde bu düşüncenin sadece aklından geçtiğini anlatır insanın. Nerden biliyorsunuz belki her gece uyurken adamı öldürüyorumdur rüyamda; gene tutuklayacak nısınız?

Hökümetin özgürlüğün nispeten varolduğu bu sözlüklerden uzak durması dileğiyle

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s